Հայաստանը չի մասնկացի «Մանկական Եվրատեսիլ 2020» երգի մրցույթին
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունները և կորոնավիրուսի համավարակը, Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը որոշում է կայացրել այս տարի չմասնակցել Եվրոպայի հեռարձակողների միության կողմից կազմակերպվող «Մանկական Եվրատեսիլ 2020» երգի միջազգային մրցույթին: Հանրային հեռուստաընկերության ստեղծագործական թիմը այս տարվա մրցույթի մասնակից էր ընտրել տասներեքամյա Մալենային։ Նա միանգամայն տրամաբանական է համարել այս որոշումը։
Հիշեցնենք, որ մրցույթը տեղի է ունենալու 2020թ.-ի նոյեմբերի 29-ին՝ Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում, որին կմասնակցի 12 պետության ներկայացուցիչ։ Կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով «Մանկական եվրատեսիլ 2020-ը» պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի կունենա փոփոխված ֆորմատով՝ մասնակիցների ելույթները տեսագրվելու են և հեռուստաշոուի տեսքով ներկայացվելու հեռուստադիտողներին։
«Եվրատեսիլ» եւ «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթների գործադիր տնօրեն Մարթին Օսթերդալը ասել է. «Հայաստանը Մանկական եվրատեսիլի հաջողակ մասնակիցներից մեկն է և նախորդ 13 մրցույթներում երբեք լավագույն տասնյակից դուրս չի մնացել։ Մենք հասկանում ենք մասնակցությունից հրաժարվելու Հայաստանի պատճառները, և սա շատ ցավալի լուր է՝ նրանց պակասը կզգացվի։ Սիրով կսպասենք Հայաստանի վերադարձին 2021-ին»։

Armenia will not participate in the Junior Eurovision 2020 International Song Contest
Considering the current situation, the military actions started against Artsakh and the Covid pandemic, the Public TV of Armenia has decided to withdraw from the Junior Eurovision 2020 International Song Contest, organized by the EBU.
The creative crew of the Public TV chose 13-year-old Malena as a participant of this year's contest. The contest will take place on November 29, 2020, in Warsaw, Poland. Because of the pandemic for the first time in history the Junior Eurovision will have a modified format: the participants' performances will be recorded and broadcast as a TV show.
Martin Österdahl, the Executive Director of the Eurovision and Junior Eurovision contests said: "Armenia is one of the successful competitors, having participated in 13 previous contests and never finished outside the top 10. We understand the reasons for their withdrawal, but it’s very sad news and they will be missed. We hope to welcome them back in 2021.”