«Լադանիվա»-ն կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2024»-ում
Հայաստանն այս տարի «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթում կներկայացնի «Լադանիվա» խումբը: Հանրային հեռուստաընկերությունը որոշումն ընդունել է ներքին ընտրությամբ։
«Լադանիվա»-ն, որի կազմում են հայազգի վոկալիստ Ժակլին Բաղդասարյանը և ֆրանսիացի մուլտիինստրումենտալիստ Լուի Թոմասը, հայկական ֆոլկի և համաշխարհային երաժշտական ազդեցությունների վառ միաձուլումն է: Բալկանյան մեղեդիներից մինչև մալոյայի, ջազի և ռեգգիի ռիթմեր. նրանց երգերն ընդլայնում են երաժշտության սահմանները՝ մեկտեղելով հայկական ավանդական մեղեդիները Լատինական Ամերիկայի, Աֆրիկայի և Ռեյունիոն կղզու լայնածավալ ճանապարհորդություններից ներշնչված հնչյունների հետ։ «Լադանիվա»-ի երաժշտությունը խմբի բազմաճյուղ ծագման և համաշխարհային մշակույթի նկատմամբ անհագ հետաքրքրության արտացոլումն է:
«Լադանիվա» անունը ներշնչված է արտաճանապարհային ամենագնաց մեքենայի անվանումից՝ խորհրդանշելով խմբի արկածախնդիր ոգին և նրա ճամփորդությունը տարբեր մշակույթների և ավանդույթների միջով: Ժակլինը և Լուին պատահաբար են իմացել, որ իրենց հայրերը Հայաստանում և Ֆրանսիայում ապրելիս նույն մեքենան են վարել, և այդպես էլ ծնվել է «Լադանիվա»-ն: Ըստ Ժակլինի՝ «Lada Niva-ն ամենագնաց մեքենա է, որը կարող է բարձրանալ չբացահայտված բարձունքներ, ինչպես և մենք՝ մեր խմբում: Անչափ ուրախ ենք այս հնարավորության համար և պատրաստ ենք ներկայացնելու Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2024»-ում մեր երաժշտական բազմազանությամբ»:
Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը նշում է. ««Լադանիվա»-ն «Եվրատեսիլ» է բերելու իր գունավոր ու վարակիչ էներգիան։ Լինելով երաժշտական և գեղարվեստական էթնիկ խառնուրդ՝ Հայաստանի ներկայացուցիչը մշակութային կամուրջներ է ստեղծելու իր երաժշտությամբ»։
«Եվրատեսիլում» Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Ծերունյանն ակնկալում է, որ «Լադանիվա»-ի կատարումը և երգի պատմությունը կոգեշնչեն «Եվրատեսիլի» երկրպագուներին։ «Մենք ուրախ ենք այս տարի ներկայացնելու յուրօրինակ և բազմամշակութային խմբի, որը կստիպի բոլորին ամբողջ սրտով պարել և կարևոր հաղորդագրությունը կտարածի ուրախ ու թեթև տրամադրությամբ։ Ժակլինն ու Լուին երգեր են ստեղծում իրենց կյանքի փորձառություններից, և շատ շուտով մենք ներկայացնելու ենք պատմությունը խիզախ մի աղջկա, որը չի սիրում կարծրատիպերով ապրել»,- նշում է Ծերունյանը։
Հիմնվելով 2019 թվականին՝ «Լադանիվա»-ն միանգամից հայտնի է դարձել հիթային «Վայ աման» երգով՝ երաժշտական աշխարհ բերելով թարմ ոճ ու նորարարական մոտեցումներ: Խումբը 2023 թվականին թողարկել է իր առաջին համանուն «Լադանիվա» ալբոմը «PIAS» ֆրանսիական լեյլբլի ներքո։
«Լադանիվա»-ն ունի մեկ առաքելություն. երաժշտությամբ միավորել մարդկանց և մշակույթները: Խմբի ճանապարհորդությունը «Եվրատեսիլ 2024»-ում լինելու է բազմազանության, ստեղծարարության և երաժշտության խաչաձև մշակութային կամուրջ և մի մեծ տոն: Հայաստանի այս տարվա երգն ու տեսահոլովակը կհրապարակվեն մի քանի օրից։
«Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը տեղի կունենա Շվեդիայի Մալմյո քաղաքում մայիսի 7-ին (առաջին կիսաեզրափակիչ), մայիսի 9-ին (երկրորդ կիսաեզրափակիչ) և մայիսի 11-ին (եզրափակիչ): Հայաստանը ելույթ կունենա երկրորդ կիսաեզրափակիչում։

Ladaniva to Represent Armenia at Eurovision 2024
We’re thrilled to announce that Ladaniva has been internally selected to represent Armenia at Eurovision 2024!
Ladaniva, comprised of Armenian vocalist Jaklin Baghdasaryan and French multi-instrumentalist Louis Thomas, embodies a vibrant blend of Armenian folk with global musical influences. From traditional Balkan melodies to the rhythms of maloya, jazz, and reggae, their songs transcend borders, blending traditional Armenian tunes with inspirations drawn from their extensive travels across Latin America, Africa, and Reunion Island. Ladaniva’s music is a reflection of their diverse backgrounds and insatiable curiosity for world cultures.
The name "Ladaniva" has been inspired by an off-road retro car brand, symbolizing the band's adventurous spirit and their journey through different cultures and traditions. Jaklin and Louis accidentally found out that both of their dads owned the same car while living in Armenia and France, and, voilà, - the band name. As Jaklin explains, "Lada Niva is a car that goes anywhere and climbs undiscovered heights, just like we do in our band. We’re excited for this opportunity and ready to spice up Eurovision 2024 with our musical diversity."
Executive Director of AMPTV, Hovhannes Movsisyan says that “Ladaniva will bring their colourful and contagious energy to Eurovision. Being both a musical and artistic ethnic mix, Armenia’s entry is going to inspire cultural bridges.”
David Tserunyan, Armenia's Head of Delegation, anticipates that Ladaniva's irresistible vibe and the song’s empowering story will resonate with the Eurovision fans. "This year we’re thrilled to present a unique and multi-cultural entry that will make everyone dance their hearts out and carry a meaningful message with a fun and light spirit! Jaklin and Louis create songs from everyday life experiences, and soon you will hear the story of a free girl - breaking societal stereotypes," Tserunyan remarks.
Founded in 2019, Ladaniva gained viral acclaim with their hit song ‘Vay Aman’, showcasing their fresh style and innovative approach to world music. The group released their first eponymous album under the French label of PIAS back in 2023. Their mission is clear: to connect people and cultures through their music. Ladaniva's journey at Eurovision 2024 promises to be a celebration of diversity, creativity, and the power of music as a cross cultural bridge - with the song to be released in the upcoming days.