“Genealogy” խմբի ամբողջական կազմը հայտնի է. կայացավ "Face The Shdow երգի պրեմիերան
“Genealogy” խմբի ամբողջական կազմը հայտնի է, քիչ առաջ կայացավ “Face The Shdow” երգի պրեմիերան: Խմբի վեցերորդ մասնակիցը սիրված եւ ճանաչված, ՀՀ վաստակավոր երգչուհի Ինգա Արշակյանն է. հենց նա այս տարի եվրատեսիլյան բեմում կմիավորի երկրագնդի 5 աշխարհամասերը խորհրդանշող խմբի անդամներին՝ Եսայի Ալթունյան, Թամար Կապրելյան, Վահե Թիլբյան, Ստեֆանի Թոփալյան եւ Մերի - Ջին Օ'Դոհերթի Վասմաթզյան: Միմյանցից տարբեր ոճերով 6 երգիչներին միավորում են երաժշտությունն ու արմատները, սերն ու համերաշխությունը:
Մրցույթին այս տարի Հայաստանը կներկայանա “Face The Shadow” երգով, որը համամարդկային արժեքների մասին է, իսկ ասելիքը մեկն է. «Երջանկությունը ծնվում է, երբ մարդ հաշտ է ինքն իր հետ, իր ընտանիքում, սիրային եւ այլ հարաբերություններում: Սերունդները փոխվում են, բայց ծագումնաբանությունը՝ ոչ, ուստի սիրո ու համերաշխության արժեքները մնայուն են»:
“Genealogy” խմբի առաջին տեսահոլովակի ռեժիսորն Արեն Բայադյանն է: Տեսահոլովակի հիմքում ծագումնաբանության գաղափարն է, ներկայացված գերդաստանը դիտարկվում է որպես մարդկության խորհրդանիշ, իսկ հիմքում ընկած է սերնդափոխության ֆենոմենը: Նոր սերունդը մշտապես փոխարինում է ավագ սերնդին՝ շարունակելով կրել ավանդույթներն ու արժեքները:
Տեսահոլովակում որպես կապող օղակ ստեղծագործական խումբն օգտագործել է հայկական մանրանկարչության զարդանախշի ասեղնագործության ընթացքը: Խաղաղության, ազատության ու բարի լուրի խորհրդանիշ թռչունը բերանում պահում է ծառի ճյուղ, ինչն էլ զուգակցվում է գերդաստանում` աշխարհում, խաղաղության ու ավետիսի տարածման, ազգերի միասնության ու պահպանման գաղափարի հետ:
Տեսահոլովակի ռեժիսոր Արեն Բայադյանի խոսքով՝ ստեղծագործական խմբին հատկապես ոգեշնչել է խմբի անունն ու տարբերանշանը` կենաց ծառը, որը միստիկ, խորհրդավոր ու տարածված տարբերակով փորձել են ստանալ տաղավարի տեսքով: «Ինչպես խմբի 6 հայ մասնակիցներն են աշխարհով մեկ սփռվել, այնպես էլ ծառի ճյուղերն են պատեր դարձել ժամանակի ու սերունդների միջեւ: Սակայն ո՛չ տարածությունը, ո՛չ դժվարությունները չեն կարող խոչընդոտ դառնալ, երբ մարդիկ ցանկանում են լինել միասին»:
Տեսահոլովակի ոճաբան Արմեն Գալյանը փորձել է զուգակցել եվրոպական եւ հայկական նորաձեւության մոտեցումները՝ տալով ժամանակակից լուծումներ: «Երբ ասում ես genealogy, անմիջապես մտքիդ գալիս են ռետրո լուսանկարներ, կենաց ծառ: Տեսահոլովակի համար ստեղծվել են եւ օգտագործվել այսօր նորաձեւ համարվող պարզ ձեւվածքով, ավելի մեծ չափսի, ընդգծված ուսերով, փոքր-ինչ գոթական, նաեւ հայկական ավանդական հագուստներ, որոնք ամբողջական են դարձել հայկական արծաթագործության նմուշներով: Ինչպես նաեւ օգտագործվել են մեր մասնակիցների տատիկների, պապիկների հին լուսանկարներով ու հայկական ճարտարապետության նախշերով կրծքանշաններ, որոնք այսօր նույնպես շատ արդիական են»:
«Եվրատեսիլ»-ի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանի խոսքով՝ բացի խմբի անդամներից, տեսահոլովակում աշխարհը խորհրդանշող գերդաստանի անդամների դերում նկարահանվել են նաեւ հայտնի դերասաններ, արվեստագետներ: «2 երկարուձիգ, բայց արագընթաց օր տեւեց այս ամենը նկարահանելը, քանի որ մեր երգիչները կարճ ժամանակով էին Հայաստանում, իսկ անելիքը շատ էր: Հայաստանում տեսահոլովակների արտադրության պրոֆեսիոնալ թիմերից մեկի հետ ենք համագործակցել եւ արդյունքը շատ գեղեցիկ է ստացվել: Կարծում ենք, որ այս ոճի տեսահոլովակը նորություն կլինի Եվրատեսիլի շրջանակներում»:
Հիշեցնենք, որ “Face The Shadow” երգի երաժշտության հեղինակը կոմպոզիտոր Արմեն Մարտիրոսյանն է, իսկ խոսքերի հեղինակը՝ Իննա Մկրտչյանը:

All members of Genealogy are known! Premiere of “Face The Shadow”
All members of Genealogy have been released and “Face The Shadow” premiered. The 6th member of the group is the famous and honored singer of the Republic of Armenia Inga Arshakyan: she will be the one to replenish the group of five singers symbolizing the five continents of the world on Eurovision stage – Essai Altounian, Tamar Kaprelian, Vahe Tilbian, Stephanie Topalian, and Mary-Jean O’Doherty Vasmatzian. The six artists with different styles are united with music and Armenian roots, love and piece.
Genealogy will sing “Face The Shadow,” the song is about universal values and the message is one -“Happiness is born when people are united and live in harmony with themselves, their families, love relationships and so on. Generations are shifting with time but the genealogy remains, thus the values of love and peace are stable.”
The director of the music video is Aren Bayadyan. The concept of the video is the idea of genealogy: the captured family is considered as the symbol of humanity: the base is the shift of generations and the phenomena that the new generation is always replacing the previous one carrying out the traditions and values in them.
As a connecting dot the Armenian manuscript ornamentation embroidery process was captured by the creative team. The bird, symbolizing peace, freedom and good news carries a branch of the tree that blends with the idea of spreading peace and art, unity of nations with idea of fostering them in the world.
According to Aren Bayadyan, the creative team was inspired by the name of the group and its logo – family tree, which they tried to extend and reflect in the video mystically and mysteriously. “Just like the members of Genealogy are spread around the world, same is with the branches of the tree that became walls between generations during the time. However, neither the distance, nor the difficulties could stand between people if they want to be together.”
The designer of the music video Armen Galyan tried to combine Armenian and European fashion approaches finding modern solutions. “When you say Genealogy you immediately see vintage and retro pictures and a family tree. We created and used fashionable simple textile that is highly popular today; larger sized, with highlighted shoulders, sort of gothic but Armenian traditional clothes that were accompanied with Armenian silver ornaments. We also used pins with pictures of our participant’s grandparents and patterns of Armenian architecture that are very modern today.”
According to the Head of Armenian Delegation in Eurovision Gohar Gasparyan in the music video other famous actors and artists were captured symbolizing the family. “It took us two long but productive days to capture the music video, because the artists were in Armenia for a short trip and the agenda was tough. We have been cooperating with one of the best production teams in Armenia and the result is very beautiful. We believe that this type of song video will be innovative in Eurovision platform.”
The song “Face The Shadow” was composed by Armen Martirosyan and the author of the lyrics is Inna Mkrtchyan.