Արծվիկ կամ Մարտա. Նրանցից մեկը կլինի Հայաստանի պատվիրակը «Եվրատեսիլ-2017»-ում
Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության «Դեպի եվրատեսիլ» նախագծի 2-րդ կիսաեզրափակիչ փուլի արդյունքներով` մրցույթում պայքարը շարունակում են Արծվիկը եւ Մարտան: Նրանք հնարավորություն ստացան ելույթ ունենալու նախագծի եզրափակիչ փուլում, որը տեղի կունենա դեկտեմբերի 24-ին, Առաջին ալիքի ուղիղ եթերում:
Արդյունքները ձեւավորվել են միջազգային պրոֆեսիոնալ ժյուրիի կողմից տրված գնահատականների եւ sms քվեարկության արդյունքում:
Ձեւավորված ընդհանուր պատկերը հետեւյալն էր. ժյուրիի եւ sms քվեարկության արդյունքում առաջին հորիզոնականում Արծվիկն էր` ընդհանուր 62 միավորով, երկրորդ հորիզոնականում Մարտան` 61 միավորով, երրորդ տեղում էր Սյուզաննա Մելքոնյանը` 54 միավորով եւ Իջինը` 43 միավորով:
Միջազգային ժյուրին մասնակիցներին գնահատել է 1-4 միավորի շրջանակում` ամենից շատ հավանած մասնակցին տալով առավելագույն 4 միավոր: Ժյուրիի նախագահն էր շվեդ հայտնի պրոդյուսեր, «Melodifestivalen» մրցույթի ղեկավար Քրիսթեր Բյորքմանը, ով ժամանել էր Հայաստան եւ մասնակցում էր նախագծի նկարահանումներին: Ժյուրիի կազմում էին նաեւ «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի հետ անմիջական կապ ունեցող մասնագետներ` երաժիշտներ, ռեժիսորներ, երաժշտական պրոդյուսերներ, պատվիրակության ղեկավարներ: Նրանք են` Սաշա Ժան Բատիստեն Շվեդիայից, Օլգա Սալամախան Բելառուսից, Աուդրիուս Գիրզադասը Լիտվայից, Մարտ Նորմետն Էստոնիայից, Նոդիկո Թաթիշվիլին եւ Սոֆո Ջելովանին Վրաստանից, Կլիտոս Կլիտուն Կիպրոսից, Գորդոն Բոնելոն Մալթայից, Յոաննա Լեվիեվան Բուլղարիայից, ինչպես նաեւ եվրատեսիլյան ամենահայտնի «Վիվիբլոգս» միջազգային կայքի փորձագետ- լրագրող Վիլիամ Լի Ադամսը:
Ժյուրիի բոլոր մասնակիցների տված միավորները գումարվել են իրար եւ դարձել ընդհանրական միավորներ: Քվեարկության արդյունքում 35 միավորի արժանացել է Արծվիկը, 30 միավորի` Սյուզաննա Մելքոնյանը, 24 միավորի` Իջինը եւ 21 միավորի` Մարտան:
Մի փոքր այլ էր sms քվեարկության պատկերը: «Դեպի եվրատեսիլ» նախագծի sms քվեարկության գործընթացն իրականացրել է «Նիկիտա մոբայլ» ընկերությունը: Հայաստանից եւ Արցախից իրականացված քվեարկության համաձայն` 40 միավոր ստացել է Մարտան, 27 միավոր Արծվիկը, 24 միավոր Սյուզաննա Մելքոնյանը եւ 19 միավոր Իջինը:
Ինչպես Հանրայինի բոլոր հաղորդաշարերի դեպքում, այս դեպքում եւս sms քվեարկությունից գոյացած ողջ հասույթը փոխանցվելու է «Եթե բոլորը» հաղորդաշարին եւ օգտագործվելու է բարեգործական նպատականերով:
«Դեպի եվրատեսիլ» նախագծի հաղթողի անունը հայտնի կդառնա դեկտեմբերի 24-ին:
Մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ www.1tv.am, ինչպես նաեւ www.eurovision.am կայքերում: Նախագծի մասնակիցների ելույթները կարող եք գտնել յութուբյան պաշտոնական ալիքում, իսկ նրանց սատարել կարող եք ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում՝ եւ ինստագրամում։

Either Artsvik or Martha to become Armenia's delegate at Eurovision 2017
Public TV Company music project “Depi Evratesil” second Semi Final summed up the results: Artsvik and Martha will continue further struggle in this contest. The finalist’s name will be announced on December 24th during Finale livestream.
Final results were formed by international jury and sms voting.
The overall picture is as follows:  based on jury and sms votes, Artsivk took 62 points, thus leading the list, Martha with 61 points, comes second, while Suzanna Melkonyan (54) and Egine (43) took third and fourth places, respectively.
Maximum of points international jury gave to contestants was 4. International jury was chaired by renowned Swedish producer, director of "Melodifestivalen" contest Christer Björkman, who had arrived in Armenia to participate in “Depi Evratesil” project shooting. The remaining 10 jury members are music industry representatives from different European countries, who are directly attached to “Eurovision”. They are: Sacha Jean-Baptiste from Sweden, Olga Salamakha from Belarus, Audrius Giržadas from Lithuania, Mart Normet from Estonia,Nodiko Tatishvili and Sopho Gelovani from Georgia, Klitos Klitou from Cyprus, Gordon Bonello from Malta, Joana Levieva from Bulgaria, as well as popular “Wiwibloggs” international Eurovision website expert-journalist William Lee Adams.
As a result of total points from the internaitoanl jury, 35 points goes to Artsvik, 30 points - to Suzanna Melkonyan, 24 - to Egine and 21 points to Martha.
What concerns sms voting, we have a slightly different picture. “Depi Evratesil” project sms voting was implemented by “Nikita Mobile”. Based on voting results from Armenia and Artsakh, 40 points goes to Martha, 27 points - to Artsvik, 24 - to Suzanna Melkonyan and 19 points to Egine.
As in case of other Public TV Company projects, this time too, the SMS voting proceeds will be directed to “If All” program for charity purposes.
“Depi Evratesil” project winner will be announced on December 24th.
Learn more at www.1tv.am and www.eurovision.am. You can find the performances of contestants through official Youtube channel. You can support the contestants via our Official Facebook page and Instagram