«Եվրատեսիլ 2022» մրցույթում Հայաստանը կներկայացնի Ռոզա Լինը
Հանրային հեռուստաընկերության կողմից իրականացված ներքին մրցույթի արդյունքում «Եվրատեսիլ 2022» երգի միջազգային մրցույթում Հայաստանը կներկայացնի Ռոզա Լինը:
21-ամյա երգչուհին ծնվել է Վանաձորում, կոմպոզիտոր և պրոդյուսեր է: Երաժշտությամբ սկսել է զբաղվել դեռ մանկուց, սակայն պրոֆեսիոնալ երաժիշտ դառնալու ճանապարհին լուրջ ազդեցություն է ունեցել նրա պրոդյուսինգով զբաղվող «Նվակ» կոլեկտիվը:
«Դրսից նայելով՝ թվում էր, թե խաղի կանոններն իմ դեմ են. Հայաստանի փոքրիկ քաղաքից անծանոթ մի աղջիկ: Բայց նպատակների իրագործման ուժն իրական է, երբ այն զուգորդվում է քրտնաջան աշխատանքի հետ. համառություն և ինքնարտահայտում: Ես հնարավորություն ունեմ իմ երաժշտության միջոցով մարդկանց թույլ տալ զգալ իմ ներաշխարհը: Շատ հպարտ եմ, որ կարող եմ ներկայացնել իմ սիրելի երկիրը Եվրոպայի ամենամեծ բեմում»,- նշում է Ռոզան:
Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանի խոսքով` Առաջին ալիքը շատ բարդ ընտրության առաջ է եղել, սակայն արդյունքում որոշում  է կայացվել հնարավորություն տալ նորահայտ արտիստի ներկայացնել մեր երկիրը. ««Եվրատեսիլի» հայաստանյան պատվիրակները հիմնականում մեզ շատ հայտնի արտիստներ են եղել, մինչդեռ միջազգային այս մրցույթը լավ հարթակ է երիտասարդներին բացահայտելու, նրանց ինքնարտահայտման հնարավորություն տալու տեսանկյունից: Մենք շատ ուրախ ենք վերադառնալ եվրատեսիլյան ընտանիք նոր ասելիքով»:
«Եվրատեսիլի» հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Ծերունյանը նշում է. «Ֆոկուս խմբերի միջոցով մենք դիտարկել ենք թե՛ հայ հանդիսատեսին ծանոթ արտիստների, թե՛ նոր անունների թեկնածությունը: Արդյունքում ընտրվել է Ռոզա Լինը՝ փոքր քաղաքից մի աղջիկ մեծ սրտով և հետաքրքիր պատմությամբ: Այժմ մեր թիմը երգի մշակման ավարտական փուլում է, որը տեսահոլովակի հետ միասին շուտով կներկայացնենք Եվրատեսիլի երկրպագուների դատին»:
Հիշեցնենք, որ «Եվրատեսիլ 2022»-ն այս տարի անցկացվելու է Թուրինում: Ռոզա Լիննը ելույթ կունենա առաջին կիսաեզրափակչում՝ մայիսի 10-ին: Այդ օրը ելույթ կունենան նաև Ալբանիայի, Լատվիայի, Շվեցարիայի, Սլովենիայի, Բուլղարիայի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի, Լիտվայի, Նիդերլանդերների, Նորվեգիայի, Պորտուգալիայի, Դանիայի, Ավստրիայի, Խորվաթիայի, Իսլանդիայի և Հունաստանի ներկայացուցիչները:

Rosa Linn will represent Armenia at the Eurovision Song Contest 2022
The Public TV Company of Armenia is pleased to announce that after a careful internal selection process Rosa Linn was chosen to represent Armenia at this year’s Eurovision Song Contest.
The 21-year-old singer, songwriter, and producer was born and raised in Vanadzor, Armenia. She has been fond of music since childhood and started her professional career with the record label “Nvak Collective”.
In her own words, Rosa says: “From the outside looking in, the odds seemed like they were against me — an unknown girl from a small town in Armenia. But the power of manifestation is real when it is combined with hard work; persistence; and just putting oneself out there. I’m excited to let people into my inner-world through my music. And I’m beyond honored to be able to represent my beloved country on the biggest stage in Europe.”
According to Executive Director of the Public TV, Hovhannes Movsisyan, the First Channel faced a difficult choice. However, a decision was made to give a chance to a young artist to represent Armenia. “The Armenian representatives in Eurovision have usually been famous artists in the past, but this international contest is also a great platform to discover new talent and to give them a chance of self-realization. We are thrilled to be back and reunite with the Eurovision family with new talent,” says Movsisyan.
David Tserunyan, the head of the Armenian delegation at the Eurovision Song Contest says, “Together with local and international focus groups, which included both professionals and fans of the contest, we have reviewed several applications from well-known, as well as new-coming artists. As a result, 21-year-old Rosa Linn was selected to represent Armenia in Eurovision 2022: a small town girl with a big heart and her own story. Our team is at the final stage of the production and we’re excited to share this story with the Eurovision community and the world.” Rosa Linn’s song and music video will premiere on March 19.
Eurovision 2022 will take place in Turin. Rosa Linn will perform in the first semi-final, on May 10. The representatives from Albania, Latvia, Switzerland, Slovenia, Bulgaria, Moldova, Ukraine, Lithuania, the Netherlands, Norway, Portugal, Denmark, Austria, Croatia, Iceland, and Greece will also perform on the same day.